14 kwietnia br. uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto. W 2013 r. doceniono kopalnię na forum międzynarodowym, dołączając ją do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wycieczkę rozpoczęto od zbiórki w szkole o godzinie 7.35. Następnie grupa przeszła do autokaru, którym to wyruszyła do Bochni. Po dotarciu na miejsce na naszych uczniów czekało dwóch przewodników. Zwiedzanie kopalni rozpoczęto od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych dzieciach duże wrażenie, zwłaszcza tych, którzy dodatkowo zjechali 2 razy. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć kaplicę św. Kingi, wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, pracę wypalaczy metanu oraz systemy transportowe. Ponadto przewodnicy w barwny sposób opowiadali o trudach i wyzwaniach związanych z górniczym fachem, przenosząc naszych uczniów w czasy, gdy sól była na wagę złota. Uczniowie mieli szansę zobaczyć z bliska dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli, a które dziś są świadectwem ogromnego postępu technologicznego. Dzięki tej wędrówce w przeszłość, dzieci mogli lepiej zrozumieć, jak ciężka i niebezpieczna była i jest praca górników. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz poznanie legendy o świętej. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek, skorzystanie z bufetu restauracyjnego oraz zabaw na kopalnianym placu zabaw, a także grze w piłkę nożną. Za wzorowe zachowanie w czasie zwiedzania drugoklasiści otrzymali od panów przewodników pokaźną bryłę soli. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.
Po wyjściu z kopalni uczniowie udali się do Pizzeri Da Grasso, gdzie zapoznali się z wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Dowiedzieli się z jakiego kraju pochodzi pizza oraz w jaki sposób robi się ciasto i jakich składników używa się do jej zrobienia. Następnie uczniowie ubrali przygotowane fartuszki oraz założyli kucharskie czapki. Najwięcej radości sprawiło im samodzielne dobieranie i układanie składników na przygotowanym cieście, a następnie wspólna degustacja upieczonych pizz. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał certyfikat Małego Kucharza.
Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni, ale bardzo radośni powrócili do Zalasowej około godziny 16.00. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć do bardzo udanych.