Mali Zalasowianie na uroczystości Bożego Ciała

IMG 5782

"Zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi"

Tradycyjnie święto Bożego Ciała-pełna nazwa "Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej" obchodzi się w czwartek, 60 dni po Wielkanocy i celebrowana jest na część Najświętszego Sakramentu, a więc obecności Chrystusa na ziemi pod postacią chleba i wina.
Jego korzenie sięgają XII wieku, kiedy to św. Julianna z Cornillon - zakonnica klasztoru augustianek - doznała objawienia, w którym Jezus Chrystus zażądał, aby wprowadzić święto ku czci Eucharystii. Po dokładnym zbadaniu cudów i objawień władze kościelne postanowiły ustanowić wspomniane święto, którego pierwsze obchody odbyły się w 1246 roku.
W Polsce obchody tej uroczystości maję nie tylko wymiar duchowy, zawierają też pierwiastek tradycji ludowej. Także w naszej miejscowości corocznie odbywają się procesje z Eucharystią do czterech ołtarzy, przygotowanych i ozdabianych kwiatami przez poszczególne przysiółki, a usytuowanych w pobliżu kościoła. W procesji biorą udział małe dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące dzwoneczkami, strażacy,orkiestra dęta, panie niosące feretrony, służba liturgiczna i ogromna rzesza wiernych. Do tego barwnego i modlitewnego korowodu dołączył dziecięcy zespół folklorystyczny Mali Zalasowianie, który już czwarty raz bierze udział w tych uroczystościach. Zespół niesie chorągiew i feretronik z Jezusem Miłosiernym. Udział w procesji i oktawie Bożego Ciała stał się niejako zwyczajem.
J.Sarad

Galeria zdjęć