Pamięci poległym bohaterom – Apel Katyński

11 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej odbyły się obchody poświęcone upamiętnieniu zbrodni katyńskiej. Uroczysty apel zorganizowany został przed budynkiem szkoły, przy Dębach Katyńskich. Na tę uroczystość przybyli: Wiceburmistrz Ryglic pan Krzysztof Kukułka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach pan Marek Dudowicz, historyk dr Jan Hebda, krewna rodziny porucznika Jana Czarnika pani Barbara Czarnik, sierżant Wojsk Specjalnych pan Sylwester Olszówka, aspirant sztabowy oficer prasowy KMP w Tarnowie pan Paweł Klimek, członkowie Stowarzyszenia Zalasowian na czele z przewodniczącą panią Katarzyną Mróz, przedstawiciel Biblioteki Publicznej w Ryglicach-filia w Zalasowej pani Monika Zegar, przedstawiciele Klubu Seniora oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Zalasowej.

W pierwszej części uroczystości zgromadzeni przed Dębami Pamięci wysłuchali uroczystego Apelu Poległych, który poprowadził sierżant Wojsk Specjalnych pan Sylwester Olszówka przy asyście Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Uroczystość uświetnił dodatkowo krótki montaż słowno-muzyczny, który w przejmujący sposób przedstawił tragedię Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Następnie: Przedstawiciele Samorządu Gminnego, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wraz z uczniami, pani Barbara Czarnik, przedstawiciele Stowarzyszenia Zalasowian, Klubu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Szkolnego Koła Caritas oddali hołd zamordowanym, przede wszystkim porucznikowi Janowi Czarnikowi, porucznikowi Franciszkowi Oskarbskiemu oraz aspirantowi Policji Państwowej Kazimierzowi Wróblowi, składając wiązanki kwiatów i znicze przy Dębach Pamięci.

W późniejszej części obchodów historyk dr Jan Hebda opowiedział o genezie, przebiegu oraz skutkach sowieckiego mordu na polskich oficerach w 1940 roku. Wykład ten wchodził w cykl działań realizowanych, przez Stowarzyszenie Zalasowian, w ramach projektu „Zalasowski wehikuł czasu – edukacja i integracja” .

Ta żywa i przejmująca lekcja historii jest dowodem na to, że historia zbrodni katyńskiej to nie tylko wspomnienia w mediach, ale też historia, którą sami poznajemy i kultywujemy.

Ten kamień z tablicą pamiątkową i dwa Dęby Pamięci, które wrastają w zalasowską ziemię to kotwica w wartościach.

« z 2 »