Grupa VIII 2017r.
Występ na międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+

1ee3 czerwca 2018 r. Mali Zalasowianie występowali na zaproszenie zarządu Stowarzyszenia Zalasowian, które po raz kolejny podejmowało zagranicznych gości - tym razem partnerów z projektu ERASMUS+ pt.: "Augmented Basic Skills for Social Cohesion and Welfare".Współpraca w tym projekcie polega na wymianie doświadczeń z różnymi instytucjami z całej Europy oraz Turcji.
To międzynarodowe spotkanie odbyło się w budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego. Przywitaliśmy gości polskimi tańcami narodowymi i wiązanką melodii zalasowskich.
Później obejrzeliśmy prezentacje przedstawicieli z Turcji, Holandii, Hiszpanii i Rumunii. Ciekawe wystąpienia zobrazowały nam zakres działań w poszczególnych krajach mający na celu "Poszerzanie umiejętności podstawowych w celu poprawy jakości życia" ich mieszkańców zgodnie z nazwą projektu.

JS

Galeria zdjęć

 
31 maja Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

1bcW Polsce to święto ma wieloletnią tradycję, sięgającą aż do 1320 r. Jak co roku, w naszej miejscowości odbyła się uroczysta procesja do czterech ołtarzy, która stanowi część liturgii kościelnej tej uroczystości. Uczestniczyli w niej duchowni, strażacy, kobiety noszące feretrony, dzieci pierwszokomunijne, sypiące kwiaty i dzwoniące dzwoneczkami, orkiestra dęta, licznie zgromadzeni parafianie oraz Mali Zalasowianie. Na tegoroczne Boże Ciało ołtarze przygotowały poszczególne instytucje zalasowskie ze wsparciem wyznaczonych przysiółków. Pierwszy z nich wykonał Zespół Szkolno ? Przedszkolny i Koło Seniorów.

(JS)

Galeria zdjęć

 
Prymicje 26-27 maja

1we2we"Czy jest łatwo oddać Bogu swoje życie?
Wszystko rzucić i zwyczajnie za Nim biec?

Kto to pojmie? Kto wyjaśni należycie?"

Odpowiedź na te poniekąd retoryczne pytania zna ks. Mateusz Mikrut ? Prymicjant, zalasowianin. Jego pierwsza Eucharystia z nami - 27.05. 2018 była szczególnym przeżyciem dla całej parafii. Ochoczo dekorowano drogi przejazdu, uroczyście powitano go na granicy miejscowości w sobotę. Były wzruszające słowa przedstawicieli władz kościelnych i świeckich, a także dzieci, w tym Małych Zalasowian w pięknych krakowskich strojach. W uroczystym orszaku do parafialnego kościoła byli rowerzyści, banderia konna, licznie przybyli parafianie. Podobnie było w niedzielę, w dniu Prymicji. Również nie zabrakło serdeczności i wspaniałej oprawy zarówno słownej, muzycznej, jak wizualnej. W ten sposób zalasowianie chcieli wyrazić dumę z tego powodu, że nasza wioska Zalasowa doczekała się kolejnego Sługi Bożego, który dołączył do grona księży wywodzących się z tutejszej miejscowości.
Ksiądz Mateusz dał się nam poznać jako osoba skromna, nie szukająca poklasku, a niektórzy wspominają Go jako chłopca rozmodlonego, którego przyszłością będzie kapłaństwo.
Ksiądz Prymicjant z serca błogosławił Mocą Chrystusowego Kapłaństwa, kładąc ręce każdemu na głowę. Zawierzył Jezusowi tych, których spotkał i spotka w swoim życiu, prosząc o modlitwę ? takie motto umieścił na pamiątkowych obrazkach.
Życzymy Mu na nadchodzące lata posługi kapłańskiej wielu Łask Bożych, energii i sił. Aby Boża radość i entuzjazm, którą emanuje, nigdy nie zgasła.

JS

Galeria zdjęć

 
"JEŚLI CHOĆBY JEDNEMU ŻYCIU UJMĘ CIERPIENIA - NIE BĘDĘ ŻYĆ NA PRÓŻNO"

1was19 maja odbyło się coroczne spotkanie podsumowujące kolejny rok działalności Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym w Wyniku Zdarzeń Losowych im. Leszka Gawrona w Zalasowej pod hasłem ?JEŚLI CHOĆBY JEDNEMU ŻYCIU UJMĘ CIERPIENIA- NIE BĘDĘ ŻYĆ NA PRÓŻNO" Emily Dickinson. Całość imprezy charytatywnej przebiegała w klimacie spotkania integracyjnego.
Występy artystyczne przeplatała licytacja, z której dochód (14 813,11 zł) w całości będzie przeznaczony na cele statutowe Fundacji, czyli leczenie i rehabilitację dorosłych mieszkańców naszej miejscowości.
Na tej imprezie nie zabrakło jak zwykle Rodziców Małych Zalasowian. Przybyły całe rodziny, które nie tylko oklaskiwały występujące dzieci. Znacząco zasiliły konto Fundacji, biorąc udział w licytacjach i loterii.

JS

Galeria zdjęć

 
Mali Zalasowianie na XXV Jubileuszowym Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "DZIECKO W FOLKLORZE"

1dwfW niedzielę 17 czerwca ponad pół tysiąca małych ludowych artystów odwiedziło w tym roku Baranów Sandomierski. Utalentowani mali muzykanci wzięli udział w jubileuszowej edycji festiwalu "Dziecko w Folklorze" pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przybyli tu mali śpiewacy, instrumentaliści i tancerze z całej Polski. Młodzi artyści przyjechali z 6 województw. Uczestnicy rywalizowali w 6 kategoriach:, soliści, grupy śpiewacze grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. Występowali przed komisją konkursową, w składzie: etnograf, etnochoreograf i etnomuzykolog.
Po prezentacjach konkursowych odbył się koncert w plenerze, na baranowskim rynku. Byliśmy jedynym szkolnym zespołem na tej prestiżowej imprezie. Mieliśmy reprezentację taneczną, solistę i grupę śpiewaczą. Każde dziecko starało się jak najlepiej wykonać swoje muzyczne zadanie. Sukces - III miejsce wywalczyło 5 dziewczynek z klas I, z grupy młodszej Małych Zalasowian - Gabrysia Gutkowska, Malwina Kawa, Kornelia Szerląg. Maja Michalik i Wiktoria Piątek. Wzruszyły i zachwyciły swoim występem jako "Pastereczki". Zaśpiewały pieśń pasterską i sierocą. Cała grupa przygotowana przez P. Jolantę Sarad
W tym jubileuszowym festiwalu wzięli udział nasi uczniowie z klas starszych -młodzi muzycy z Ośrodka Kultury w Ryglicach, filia w Zalasowej pod kierunkiem P. Anny Wenc - Zabawy. Są laureatami wielu konkursów i tutaj również uzyskali wysokie lokaty - instrumentalista Przemek Galas III miejsce, solistka Weronika Miłek III miejsce i kapela Zalasowiocki wyróżnienie.
Zalasowskim artystom ludowym - tym małym i dużym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Występy młodych artystów:

Występ 1

Występ 2

Występ 3

J.Sarad

Galeria zdjęć

 
II Rodzinne Spotkanie z Folklorem

01-II Rodzinne Spotkanie z FolkloremDziękujemy za to wszystko, czym dobroć jest na ziemi,
że jesteście najważniejsi, tego nikt nie zmieni.

25 maja odbyło się drugie spotkanie tancerzy z dziecięcego zespołu folklorystycznego Mali Zalasowanie z Rodzicami.
Znów rozbrzmiewały krakowiaki, polonezy, poleczki, walczyki, przyśpiewki zalasowskie i te z repertuaru Krakowiaków Wschodnich.
Od pierwszego takiego spotkania upłynęły już trzy lata. Oprócz występów poszczególnych grup, życzeń dla Rodziców i gromkiego "Sto lat" z okazji Ich święta, nastąpiło podsumowanie pracy zespołu w latach 2014 - 2018, czyli VII wznowienia tego koła tanecznego.
Mali Zalasowianie działają w naszej szkole już blisko 19 lat. Co cztery lata następuje pożegnanie z tancerzami, głównym powodem jest wyrośnięcie ze strojów ludowych, są one przekazywane młodszej grupie.
Liczba tancerzy jest w tym roku imponująca - pięćdziesiąt dzieci w krakowskich strojach wystąpiło przed najbardziej życzliwą publicznością, jaka w ogóle może być. Rodzice nie żałowali braw, a dzieci dały z siebie wszystko; zarówno te z pierwszej klasy, jak i te z czwartej, tańczące cztery lata.
Za trud pracy pozalekcyjnej, poznawanie i prezentowanie folkloru, każde otrzymało nagrodę z rąk p. Dyrektora Leszka Sutkowskiego. Były podziękowania dla osób wspierających działalność zespołu w ostatnich czterech latach.
Ogromną niespodziankę tancerze i rodzice zrobili opiekunowi zespołu P. Jolancie Sarad - wzruszające słowa, pamiątki, kwiaty były zarówno wyrazem wdzięczności, jak i podkreśleniem znaczenia zespołu w zalasowskim środowisku.

Galeria zdjęć

 
Mali Zalasowianie na Dniu Seniora

IMGE3181000VIII

21-22 stycznia to szczególne dni w roku, w których możemy wyrazić naszą wdzięczność Babciom i Dziadkom za ich trud i oddanie dla Rodziny, zwłaszcza miłość do Wnucząt. Co roku tych Szacownych Gości podejmują przedszkolacy. Wraz ze swoimi Paniami przygotowują różnorodny program artystyczny, a rodzice dbają o słodki poczęstunek. W tym roku spotkanie takie odbyło się w Pałacu pod Dębami.

W uroczystości wziął udział dziecięcy zespól folklorystyczny "Mali Zalasowianie" grupa młodsza przedstawiając gościom swój repertuar. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Galeria zdjęć

 
Mali Zalasowianie na 26 Finale WOŚP

IMG3333137

W tym roku odbył się już 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zorganizowano go w Pałacu pod Dębami. Na tej imprezie charytatywnej o zasięgu ogólnopolskim oprócz licytacji, loterii fantowej były występy dzieci młodzieży z naszej szkoły. Nie mogło zabraknąć Małych Zalasowian, którzy nieomal co roku tańczą, a ich rodzice - licznie zgromadzeni hojnie wspierają WOŚP podbijając ceny licytacji. Dla tej grupy Małych Zalasowian było to pierwsze pokazanie się przed liczniejszą publicznością. Rodzice tancerzy nie zawiedli, oni także. 

Galeria zdjęć

 
Mali Zalasowianie na Ślubowaniu klas I

DSCN6787543

Nowa grupa - VIII skład Małych Zalasowian wystąpił po raz pierwszy na Ślubowaniu klas I 14 października 2017r. Zatańczyli krakowiaka i krakowiankę, dali z siebie wszystko!

Galeria zdjęć

 
Mali Zalasowianie Grupa VIII

     IMG0009993184

 W bieżącym roku szkolnym rozpoczęła naukę tańca ludowego liczna grupa uczniów z klas I a, b i c. Mają jedną godzinę zajęć tygodniowo, z ogromnym zaangażowaniem wpajają podstawowe kroki krakowiaka, poleczki czy chodzonego. Z radością śpiewają kolejną przyśpiewkę zalasowską. Tańczą w parach i w zespole samych dziewczynek.

Skład grupy przedstawia się następująco:
Pary
1. Gabriela Gutkowska
2. Wojciech Sarad
3. Alicja Kosowska
4. Karol Machota
5. Malwina Kawa
6. Miłosz Mróz
7. Kornelia Szerląg
8. Przemysław Skruch
9. Dominik Kotlarz
10. Zuzanna Olszówka
11. Kornelia Śmigacz
12. Adrian Wiejaczka
13. Maja Michalik
14. Kacper Bieliński
15. Wiktoria Piątek
16. Konrad Śmigacz
17. Aleksandra Piórkowska
18. Damian Sarad
19. Wiktoria Sarad
20. Fabian Kozak
21. Julia Szerląg
22. Dominik Bardo

Grupa dziewczynek:
1) Gutkowska Gabriela
2) Zuzanna Kwiek
3) Malwina Kawa
4) Gabriela Kosowska
5) Alicja Kosowska
6) Olszówka Zuzanna
7) Julia Łępa
8) Julia Szerląg
9) Oliwia Kołodziejczyk
10) Oliwia Tokarz
11) Kornelia Szerląg
12) Dagmara Trojan
13) Milena Mądel
14) Maja Michalik
15) Julia Klimowska
16) Gabriela Bajorek
17) Zuzanna Chrapusta
18) Wiktoria Piątek
19) Aleksandra Piórkowska
20) Wiktoria Piątek
21) Wiktoria Sarad
22) Kornelia Śmigacz


Opiekun grupy Jolanta Sarad