Współpraca międzynarodowa
Wakacyjne spotkania z językiem angielskim w Zalasowej w ramach projektu Learning Enterprises Poland.

le1le2

Również w lipcu Zalasowa po raz siódmy już gościła dwie Amerykanki, które w ramach międzynarodowego programu wolontariuszy Learning Enterprises Poland ,uczyły języka angielskiego dzieci i młodzież w naszej szkole. Kurs realizowany w ramach programu Learning Enterprises Poland cieszył się jak co roku dużym zainteresowaniem. W szkole w Zalasowej w tej edycji programu uczyło się w 4 grupach około 60 uczniów w wieku od 7 do 15 lat.
Studentki Sabrine Elshafei i Dominique Lemanek prowadziły zajęcia w grupach podzielonych w zależności od stopnia znajomości języka. Lekcje w dużej mierze były oparte na grach i zabawach, pracy grupowej indywidualnej, gdzie tworzone były prace uczniów oraz nauce słówek czy piosenek.
Wizyta wolontariuszek z USA zawsze stanowi uzupełnienie procesów edukacyjnych czasie wakacji. Jednocześnie , obecność młodych obcokrajowców stanowi interesującą płaszczyznę poznania ich kultury , zainteresowań , czy osobowości. Amerykanie chętnie dzielą się również swoimi spostrzeżeniami na temat Polski, której uroda a przede wszystkim smak polskich potraw pozostawiają doskonałe wrażenie.
Bardzo ciekawym aspektem wizyty studentek była także możliwość goszczenia ich przez rodziny z naszej wsi. W tym roku wolontariuszki do swoich domów przyjęły następujące rodziny: Beata i Wiesław Czarnik oraz Ewa i Krzysztof Usarz. Zalasowskie domy poza przyjacielską atmosferą , dobrą kuchnią kojarzą im się z możliwością poznania naszego kraju z jego codziennymi zwyczajami .Learning Enterprises Poland to ciekawa wakacyjna przygoda dla obu stron, która jak pokazują wcześniejsze przykłady, często owocuje długoletnią przyjaźnią. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, zwłaszcza absolwentom naszej szkoły Małgorzacie Sarad i Krystianowi Knapikowi za pomoc w organizacji programu.

Barbara Gutkowska

 
Międzynarodowe spotkanie w Chorwacji w ramach projektu "Have your say!" PROGRAM ERASMUS+

ch1ch2

W dniach od 16 do 26 lipca miał miejsce kolejny projekt międzynarodowy Erasmus + w Chorwacji. W projekcie "Have your say!" w miejscowości Fuźine, wzięło udział wraz z opiekunem pięciu uczniów ?absolwentów naszej szkoły. W projekcie brało udział ponad czterdzieści młodych osób w wieku od 15 do 18 lat z takich krajów jak Węgry, Litwa, Chorwacja, Estonia oraz Polska. Podstawowe pojęcia, których dotyczył projekt to tożsamość europejska, świadomość mechanizmów demokracji, edukacja międzykulturowa, oraz integracja z uchodźcami. Celem szczegółowym projektu była poprawa kompetencji interkulturowych oraz rozwój konstruktywnego spojrzenia młodzieży na kwestie kryzysu z uchodźcami w UE. Główny temat zawierał procesy poznania kultur państw partnerskich, szacunku dla różnorodności, rozwoju krytycznego spojrzenia na bieżące problemy Europy. Uczestnicy projektu mieli za zadanie promować świadomość praw człowieka, tolerancję, demokrację, poprzez prace w małych międzynarodowych grupach w formie warsztatów, gier, zajęć na świeżym powietrzu, debat i ankiet.
Ze względu na fakt, że projekt realizowany był w ramach programu Erazmus+, poza zasadniczym tematem wzmacniane były również takie aspekty jak poprawa komunikacji, zdobywanie i dzielenie się własnymi doświadczeniami, szeroko rozumiana współpraca, wspomaganie integracji z osobami w sytuacjach niekorzystnych społecznie i kulturowo. Działaniami projektu były aktywności z metod edukacji pozaformalnej nastawione głównie na komunikacje uczestników. Projekt był bardzo ciekawy i przygotowany profesjonalnie.

Barbara Gutkowska

 
Międzynarodowe spotkanie w Turcji w ramach projektu "Historical InterAction" PROGRAM ERASMUS+

tr1tr2

W czerwcu 2018 roku czworo uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej wraz z opiekunem uczestniczyło w projekcie międzynarodowym Erasmus+ w Turcji. Miejscem spotkania młodzieży z Polski, Włoch, Litwy, Hiszpanii, Turcji oraz Rumuni była miejscowość Sakarya. Głównym tematem współpracy międzynarodowej, było "Historical InterAction", czyli wpływ historii na współczesne stosunki kulturowe. Świetna organizacja projektu pozwoliła na dobre wykorzystanie czasu od początku pobytu. Podczas codziennych warsztatów uczestnicy przedstawiali swoje kraje i organizacje oraz przedstawienia teatralne, obrazujące historię poszczególnych krajów. Najwięcej zabawy było w czasie omawiania stereotypów dotyczących narodowości i prezentowania wiedzy o cudzym kraju. Uczestnicy zmierzyli się również z wyreżyserowaniem filmu - reportażu o wydarzeniach na świecie w danym wieku historycznym. Organizatorzy zapewnili również inne atrakcje w postaci wycieczki do Centrum Młodzieży, gdzie uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstawowych zwrotów w tureckim języku migowym oraz wziąć udział w warsztatach malowania na wodzie. Wieczory zarezerwowane były na poznawanie tradycji, kultury i kuchni krajów partnerskich. Nasi uczniowie zaprezentowali tradycyjne stroje regionu Małopolski oraz regionalne potrawy. Dodatkową atrakcją było spotkanie z Morzem Czarnym oraz czas wolny na plaży, w parku czy na uliczkach Sakaryi. Sobota była dniem podsumowań i pożegnań. Uczestnicy otrzymali certyfikaty Youthpass i drobne upominki. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze i było okazją do zawarcia międzynarodowych przyjaźni. Pobyt i zdobyte doświadczenie w międzynarodowej grupie jest źródłem inspiracji do dalszego działania, odkrywania siebie i poszukiwania nowych wyzwań.

Barbara Gutkowska

 
Expression-ISM

Expression-ISM

Od stycznia 2015 roku 24 uczniów Gimnazjum uczestniczy we współpracy w projekcie ze szkołą z Francji. Tematem tego projektu jest "EXPRESSION-ISM". Uczniowie wymienili się informacjami dotyczącymi wiedzy o partnerskim kraju. Obecnie wyszukują ciekawe idiomy, których odpowiedniki w języku polskim, francuski i angielskim musza zamieścić w pracach PP. Kolejnym etapem projektu będzie wykonanie ilustracji do idiomów tak, aby stworzona została książeczka. Na pewno dzięki obrazkom łatwiej będzie nam się nauczyć sensu różnych wyrażeń i zwrotów, których dosłowne znaczenie odbiega od rzeczywistości...

Joanna Nytko- Czwórnóg

zobacz zdjęcia

 
Christmas cards throughout Europe

eTwinning Label

Na przełomie listopada i grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej klas 4-6 oraz I-III Gimnazjum pracowali nad projektem "Christmas cards throughout Europe", do którego zostaliśmy zaproszeni przez szkołę w Austrii. W ramach projektu uczniowie przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne wraz z życzeniami oraz informacje w języku angielskim, jak w naszym kraju obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Kartki wysłane zostały do 24 szkół europejskich. Życzenia i informacje z innych krajów pozwoliły nam stworzyć Kalendarz Adwentowy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kulturą i tradycjami innych krajów oraz sprawdzić swoje umiejętności na poziomie czytania i pisania w języku angielskim oraz niemieckim. Wspaniałą przygodą była też możliwość wzajemnego wspierania się przy wykonywaniu kartek świątecznych.

Joanna Nytko -Czwórnóg

zobacz zdjęcia

prozentacja - pobierz

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2