Artykuły - Bezpieczne Przedszkole
"W rodzinie jestem zdrowy i bezpieczny"

"Siłę człowieka
mierzy się
ilością jego przyjaciół"

/Władysław Reymont/

Pod takim hasłem zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych i ich rodziców. Organizatorami konkursu były nauczycielki oddziałów przedszkolnych oraz przedszkola p. Z. Kosowska, p. L. Dominiewska , p. A. Patyk, a sponsorami nagród był NZOZ spółka partnerska lekarzy rodzinnych w Zalasowej "Berger i Sajdak". Do konkursu zgłoszono 22 prace, które oceniła komisja konkursowa biorąc pod uwagę pomysłowość, walory estetyczne pracy, trud włożony w jej wykonanie, dobór technik plastycznych oraz zgodność pracy z założeniami regulaminu. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się dnia 14 maja podczas trwających II Ogólnopolskich Dni Bezpiecznego Przedszkola. Wręczenia nagród i podsumowania konkursu dokonał p.Paweł Sajdak - lekarz rodzinny, który również wygłosił krótką pogadankę nt dbania o zdrowie. Po oficjalnej części najmłodsze przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt "Czysta woda" oraz wręczyły naszemu sponsorowi podziękowania wraz z piękną czerwoną różą za serce okazane wszystkim przedszkolakom. Dla naszych gości w Pracowni Orange przygotowano słodki poczęstunek. Wszystkie prace naszych najmłodszych zostaną powieszone w Ośrodku Zdrowia w Zalasowej.

Zofia Kosowska

"Halo, czy to numer 112?"

W dniu 10.03.2015r. naszą szkołę odwiedził tarnowski "Teatr w walizce" ze spektaklem autorstwa M. Kwater "Halo, czy to numer 112?". Tą pouczającą bajka obejrzały dzieci z przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III szkoły podstawowej. Dzięki niej uświadomiły sobie, jak ważny jest alarmowy numer 112 i jego właściwe użytkowanie. Spektakl składał się z aktorsko zaaranżowanych scenek z udziałem dzieci dzwoniących pod alarmowy numer 112 na policję, straż pożarną i pogotowie. Po każdym telefonie pojawiał się na scenie policjant, strażak i lekarz, którzy wchodzili w interakcję z dziećmi i za pomocą dowcipnych, rymowanych tekstów, poprzez wspólną zabawę i konkursy edukowali dzieci na okoliczność właściwego, mądrego korzystania z tel.112. A wszystko łączyły w całość znane melodie z podłożonymi tekstami p. Marii Kwater o tematyce policyjnej, strażackiej i medycznej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w przedstawieniu i miejmy nadzieję, że od teraz wszystkie będą wiedzieć, gdzie powinny zadzwonić, gdy dzieje się coś złego.

ŚWIATOWY DZIEŃ DENTYSTY

9 marca do gabinetu stomatologicznego mieszczącego się w Przychodni Lekarskiej NZOZ "Berger i Sajdak" w Zalasowej udały się dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z przedszkola. Pani doktor Lucyna Kocoł , opowiadała dzieciom, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Na specjalnym modelu pokazała, z czego składa się ząb i co się dzieje z nim, gdy zaczyna chorować. Zachęcała do wizyt w gabinecie i uczyła prawidłowego mycia zębów. Dzieci były zainteresowane tematem i zadawały pani dentystce mnóstwo pytań. Na koniec pochwaliły się, że w szkole oraz w przedszkolu mają własne szczoteczki i po posiłku myją zęby. Przedszkolaki podziękowały śpiewem piosenki "Szczotka, pasta...". Dziękujemy pani doktor L. Kocoł.

Marta Galas

BEZPIECZNIE KORZYSTAMY Z URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH

Przez cały tydzień dzieci z oddziałów przedszkolnych na podstawie licznych ilustracji, eksponatów, tekstów, kart pracy, prezentacji poznawały zagadnienia bezpiecznego i oszczędnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Na początek zapoznano dzieci z miejscami wytwarzania prądu elektrycznego oraz z różnymi źródłami energii. Dzieci poznały znaczenie prądu w gospodarstwie domowym. Bez trudu rozpoznają i nazywają urządzenia używane dawniej i współcześnie, które niewątpliwie ułatwiają życie. Wiedzą, że dziecko za zgodą rodziców może korzystać samodzielnie tylko z urządzeń i zabawek zasilanych baterią. Ze wszelkich urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci może korzystać wyłącznie pod opieką dorosłych. Dużo czasu i uwagi poświecono problemowi spędzania długiego czasu przed komputerem i tabletem, próbując uświadomić dzieciom jak negatywnie wpływa to na nasze zdrowie. W tej kwestii jednak konieczna jest właściwa postawa dorosłych w domu. Dzieci rozpoznają symboliczny znak ostrzegający ?Uwaga, prąd". Wiedzą, że prąd elektryczny jest pożyteczny pod warunkiem, że jest właściwie wykorzystywany. Zrozumiały, że może być bardzo niebezpieczny. Do Rodziców wystosowano list autorstwa Anny Boboryk, którego fragment niech będzie podsumowaniem tego cyklu zajęć: ?Nie ulega wątpliwości, że dzieci powinny być wprowadzane w świat techniki. Powinny na miarę swoich możliwości poznawczych poznawać zasady działania urządzeń elektrycznych. Jeśli dorośli nie będą świadomie wprowadzać dziecka w świat urządzeń, których w koło coraz więcej, dzieci same, zafascynowane nimi będą się starały poznać je na własną rękę, co może prowadzić do groźnych wypadków. Warto pamiętać, że dzieci w wieku 5, 6 lat są już w stanie wiele zrozumieć, jeśli przeprowadzi się je odpowiednio przez cały proces poznania zjawisk i rzeczy, pozwoli na zadawanie pytań i udzieli odpowiedzi. Pozwoli to dzieciom oswoić fascynujący i tajemniczy świat techniki i uczyni go bezpieczniejszym".

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>