Klasa VIIa na spektaklu "Dziady" w Teatrze Współczesnym

Dziady1Dnia 31 X 2018 r. uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią, p. D. Cius oraz nauczycielką j. polskiego - p. M. Drożdż wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. W stolicy Małopolski głównym celem był Teatr Współczesny, w którym o godz. 1100 rozpoczął się spektakl pt. "Dziady" będący sceniczną adaptacją dzieła A. Mickiewicza.
Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady, by spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzę po ich stracie oraz umocnić swą wiarę w ich szczęśliwe życie po śmierci. Obrzędowi przewodniczy Guślarz, który wywołuje trzy kategorie duchów. Pojawiające się zjawy mówią o odbywanej pokucie, wyjaśniają warunki konieczne do uzyskania zbawienia, a znikają po wypowiedzeniu nauki moralnej dla żywych. Spektakl, dopracowany w każdym detalu, wywołał wiele pozytywnych uczuć i z pewnością na długo pozostanie w pamięci oglądających. Zarówno gra aktorska, scenografia, muzyka, efekty dźwiękowe, jak i cały nastrój panujący podczas przedstawienia doskonale ukazały przesłania moralne zawarte w utworze.
Dzięki temu wyjazdowi młodzież mogła przypomnieć sobie treść dramatu, który pomimo upływającego czasu wciąż wywołuje w odbiorcach wiele emocji, skłania do przemyśleń oraz refleksji.