Z wizytą w teatrze oraz tynieckim opactwie

152630cv7641877Dnia 8 maja 2018 r. uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią, p. D. Cius oraz nauczycielką j. polskiego - p. M. Drożdż wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. W stolicy Małopolski głównym celem był Teatr im. J. Słowackiego, w którym o godz. 10.00 rozpoczął się spektakl pt. "Bajki robotów" będący sceniczną adaptacją utworu S. Lema. Przedstawienie, które przygotowane zostało w oparciu o trzy opowiadania ze zbioru "Cyberiada", jak zwykle zaskoczyło wymagającą publiczność oryginalnymi rozwiązaniami scenicznymi. Stylowe kostiumy aktorów oraz niezwykła scenografia wzbogacona multimedialnym akcentem, ruchem, kolorem, dźwiękiem oraz ekspresją świateł pozwoliły młodym widzom uruchomić wyobraźnię i przeżyć niezapomnianą przygodę w przyszłość. Po spektaklu, który niewątpliwie zasługuje na najwyższą ocenę, szóstoklasiści wraz z opiekunami udali się do przepięknego miejsca usytuowanego na malowniczym wzgórzu nad Wisłą - zabytkowego klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Tam, pod czujnym okiem pani prowadzącej, wzięli udział w warsztatach nt. historii powstania książki. Najpierw, krok po kroku poznawali jej dzieje - od glinianych tabliczek przez pergaminowe kodeksy aż po współczesne e - booki , a następnie w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem, z gęsim piórem w ręku mogli spróbować swych sił w kaligrafii. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą i bogatą historią tynieckich benedyktynów, odwiedzając zabytkowy klasztor oraz kościół św. Piotra i św. Pawła. Zarówno pobyt w jednym z najpiękniejszych krakowskich teatrów, jak i wizyta w najstarszym zachowanym klasztorze w Polsce stały się doskonałą okazją do bezpośredniego spotkania z polską historią, kulturą oraz sztuką i stanowią cenne uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.