Dożynki w Zalasowej 2017

IMG 2132Kolejne dożynki już za nami. Jest to święto na stałe wpisane w tradycje naszej wsi, mające zarówno charakter ludowy, jak i religijny,a nieodłącznie związane z dziękczynieniem za żniwa i tym samym plony zbóż.
Tradycyjnie, ceremonii dożynkowej przewodniczyli Starosta i Starościna dożynkowi w osobach p. Anastazji Osowskiej i p. Ryszarda Sadko, wnieśli oni do kościoła bochen chleba upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów, za nimiwkroczyły piękne wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż,warzyw, owoców, polnych kwiatów. W barwnym korowodzie nie zabrakło rodzimych kapel ludowych, grup śpiewaczych i nas, czyli dziecięcego zespołu folklorystycznego Mali Zalasowianie.
Po Mszy Św. w kościele, zgromadzeni zalasowiacy i goście wysłuchali przemówień Burmistrza i Sołtysa, po czymodbył się konkurs wieńców dożynkowych, a po nim występy grup folklorystycznych.
Jak zwykle, przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, wystawy, poczęstunek. Całość koordynowana przez zalasowskie sołectwo.
Mali Zalasowianie zaprezentowali nową suitę zalasowską, na którą składają się tańce i przyśpiewki wybrane oraz przystosowane do potrzeb zespołu przez założyciela i opiekuna grupy Panią Jolantę Sarad
Są to utwory -Hej, śpiwomy sobie, O rety chłopoki, Pognała wołki, chodzony, My chłopcy z Zalasowy, Krakowiak regionalny.
Do tańca zagrała im Młodzieżowa Kapela Zalasowiocki z Ośrodka Kultury w Ryglicach, filia w Zalasowej pod kierownictwem Pani Anny Wenc- Zabawy.

Galeria zdjęć