Pamiętamy o zmarłych

Cm231 października uczniowie naszej szkoły oraz członkowie Szkolnego Koła Caritas udali się na cmentarz parafialny aby uporządkować zapomniane już groby. Po uprzątnięciu niepotrzebnych starych wiązanek, uschniętych kwiatów i wypalonych zniczy, uczniowie na przygotowanych grobach złożyli nowe wiązanki wcześniej przygotowane przez uczniów naszej Szkoły, zapalili znicze jako wyraz pamięci o zmarłych oraz odmówili za nich modlitwy. Jak widać, pamięć o zmarłych nadal pozostaje w młodym pokoleniu Polaków ? uczniów naszej Szkoły.

Galeria zdjęć

 
Polska - moja Ojczyzna

PmO05Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, które przypada na dzień 11 listopada Bibliotekę Publiczną w Zalasowej odwiedzili uczniowie klasy 3 wraz z wychowawczynią p. Marią Bardo. Tematem lekcji bibliotecznej była rozmowa dotycząca naszej Ojczyzny oraz symboli narodowych Polski pt: "Polska - moja Ojczyzna". Kolejnym etapem spotkania było obejrzenie filmu pt. "Polak Mały", który pokrótce przedstawił nam polskie symbole narodowe. Po prezentacji multimedialnej nadszedł czas na rozmowę, w której uczniowie dowiedzieli się, że symbole narodowe tj. godło, hymn oraz flagę należy w każdym miejscu i sytuacji uszanować.
Po rozmowie przyszedł czas na gimnastykę umysłu i ochoczo zabraliśmy się do wspólnego rozwiązywania krzyżówki. Na podstawie zawartych w niej pytań dzieci przypomniały sobie garść informacji o naszej pięknej polskiej ziemi. Następnie starały się wyjaśnić hasło krzyżówki, które brzmiało "PATRIOTYZM". Wszyscy zgodnie odrzekli, że patriotyzm to szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość poświęcenia się dla niej oraz poczucie silnej więzi z narodem, jego kulturą i tradycją.
Na zakończenie lekcji bibliotecznej trzecioklasiści wykonali ?ekologicznego" Orła białego. Dumny ptak widniejący w godle Polski został zrobiony z rolek papierowych. Efekty młodych artystów prezentują się na załączonych zdjęciach. W zajęciach wzięło udział łącznie 15 dzieci.

Burza Małgorzata

Galeria zdjęć

 
Klasa VIIa na spektaklu "Dziady" w Teatrze Współczesnym

Dziady1Dnia 31 X 2018 r. uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią, p. D. Cius oraz nauczycielką j. polskiego - p. M. Drożdż wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. W stolicy Małopolski głównym celem był Teatr Współczesny, w którym o godz. 1100 rozpoczął się spektakl pt. "Dziady" będący sceniczną adaptacją dzieła A. Mickiewicza.
Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady, by spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzę po ich stracie oraz umocnić swą wiarę w ich szczęśliwe życie po śmierci. Obrzędowi przewodniczy Guślarz, który wywołuje trzy kategorie duchów. Pojawiające się zjawy mówią o odbywanej pokucie, wyjaśniają warunki konieczne do uzyskania zbawienia, a znikają po wypowiedzeniu nauki moralnej dla żywych. Spektakl, dopracowany w każdym detalu, wywołał wiele pozytywnych uczuć i z pewnością na długo pozostanie w pamięci oglądających. Zarówno gra aktorska, scenografia, muzyka, efekty dźwiękowe, jak i cały nastrój panujący podczas przedstawienia doskonale ukazały przesłania moralne zawarte w utworze.
Dzięki temu wyjazdowi młodzież mogła przypomnieć sobie treść dramatu, który pomimo upływającego czasu wciąż wywołuje w odbiorcach wiele emocji, skłania do przemyśleń oraz refleksji.

 
Działania patriotyczne w naszej szkole

DzP14W dniu 30 października uczniowie klas IV wspólnie z wychowawcami oraz Panią Małgorzatą Matug udali się na cmentarz aby udekorować biało-czerwonymi barwami groby tych Zalasowian, którzy uczestniczyli w walkach I wojny światowej. Pani Małgorzata przedstawiała uczniom historie życia wybranych postaci z naszej "Małej Ojczyzny".
W tym samym czasie uczniowie klas starszych uczestniczyli w pogadance nt. odzyskania przez Polskę niepodległości . Pogadankę wygłosił zaproszony do naszej szkoły historyk Pan Zbigniew Leszczyc Mirosławski. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że to właśnie Tarnów był pierwszym miastem , które ogłosiło niepodległość. Nasz gość przybył do naszej szkoły w ramach realizowanego projektu "Historia zatrzymana w kadrze 2018".

Galeria zdjęć

 
Nasze uczennice znowu na podium!

27 października (tj. sobota )w Hali Sportowej Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie odbył się Turniej Judo. Na czterech matach rywalizowało ze sobą blisko 200 zawodników z 15 klubów z Podkarpacia, Małopolski, Lublina i Piaseczna pod Warszawą. Turniej był na wysokim poziomie sportowym, kibice i sympatycy judo byli świadkami zaciętych i efektownych walk.
W zawodach wzięło udział dziewięcioro zawodników MOSiR- u Tuchów. Podopieczni trenerów Marka Srebro i Krzysztofa Guta wywalczyli w tych zawodach 7 medali. Uczennice naszej szkoły Justyna i Ewelina Burza reprezentujące barwy tuchowskiego klubu wywalczyły w swojej kategorii wagowej odpowiednio:
Justyna (kat. wagowa 42 kg) - II miejsce
Ewelina (kat. wagowa 31 kg) - II miejsce

Gratulujemy!

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>