Jak uwolnić bajkowe postacie?

Spektakl Tajemnica starej szafy w wykonaniu aktorów z Teatru EDU-ARTIS został wystawiony 7 maja 2018 r. na hali sportowej w naszej szkole. Widownię wypełniły dzieci z przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III.
Historia Rozbójnika Rumcajsa i jego żony Hanki tocząca się w Żaholeckiem Lesie wywołała na dziecięcych twarzach wiele uśmiechu i radości. W tymże lesie bohaterowie bajki znajdują starą szafę, ale nie taką zwyczajną, tylko zaczarowaną, bo skrywającą uwięzione postacie z lubianych dziecięcych bajek takich jak: Dziewczynkę z zapałkami, Kaczkę Dziwaczkę, Śpiącą Królewnę. Stara Sowa Klara wyjawia tajemnicę dlaczego zła czarownica uwięziła w szafie bajkowe postacie. Dzieci wspólnie z Rumcajsem i Hanką pragną uwolnić bajkowych bohaterów, ale w jaki sposób?
W bajce nie zabrakło znanych piosenek, czarów, barwnych strojów i kolorowej dekoracji oraz świetnej zabawy. Przedstawienie zachęcało dzieci do czytania książek, rozwijania wyobraźni i kreatywności.
Organizatorem i sponsorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Ryglicach.

Lucyna Jajkiewicz

 
I Konkurs "Mały Gminny Mistrz Ortografii"

11-I Mały Gminny Mistrz Ortografii -010W dniu 15.05.2018 roku nasza szkoła była organizatorem I Konkursu "Mały Gminny Mistrz Ortografii".
Przystąpiło do niego 19 reprezentantów wszystkich szkół z terenu Gminy Ryglice, wyłonionych w drodze dowolnych eliminacji.
Celem konkursu było zarówno motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii i interpunkcji, jak i wymiana doświadczeń nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie nauczania ortografii na poziomie klas III.
Propagowanie idei poprawnej pisowni, wyrabianie dbałości o czystość i piękno języka polskiego jest także przejawem patriotyzmu, zwłaszcza w odniesieniu do ważnej daty, jaką jest 100 lecie Odzyskania Niepodległości naszego kraju. Ten fakt przyświecał organizatorom, został też podkreślony przez  P. Burmistrza Bernarda Karasiewicza i P. Dyrektora szkoły Leszka Sutkowskiego.
Zmagania konkursowe miały formę dyktanda i godzinnego testu, który zawierał zagadki, krzyżówkę, wymagał uzupełnianie tekstu z lukami, uzasadniania pisowni wyrazów z różnymi trudnościami ortograficznymi.
Po oddaniu kart pracy uczestnicy konkursu mieli okazję przyjemnie i pożytecznie spędzić czas w pracowni ceramicznej. Pod okiem plastyka P. Marka Surmacza ochoczo próbowali sił w tej dziedzinie sztuki. Wytwory po obróbce termicznej zostaną rozesłane do ich właścicieli.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem P. Renaty Nowak ustaliła następujące wyniki:

L.p.

Imię i nazwisko uczestnika

konkursu

 

Miejsce

 

Szkoła

 

Imię i nazwisko przygotowującego nauczyciela

1.

Natalia Galas

I

Ryglice

Wiesława Kawa

2.

Kinga Kiermasz

II

Zalasowa

Halina Kurek

3.

Daria Morąg

III

Ryglice

Wiesława Kawa

4.

Julia Matug

wyróżnienie

Zalasowa

Krystyna Olszówka - Łępa

5.

Daria Bocheńska

wyróżnienie

Lubcza

Irena Wróbel

Tak laureaci, jak i uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, a przygotowujące ich nauczycielki pisemne podziękowania tudzież herbaciane różyczki.
Honorowy patronat nad I Konkursem "Mały Gminny Mistrz Ortografii" objął Burmistrz Gminy Ryglice Bernard Karasiewicz.
Przygotowaniem konkursu i jego organizacją zajęły się P. Jolanta Sarad i P. Katarzyna Radziszewska.

Jolanta Sarad

Galeria zdjęć

 

 
Z wizytą w teatrze oraz tynieckim opactwie

152630cv7641877Dnia 8 maja 2018 r. uczniowie klasy VI a wraz z wychowawczynią, p. D. Cius oraz nauczycielką j. polskiego - p. M. Drożdż wyruszyli na wycieczkę do Krakowa. W stolicy Małopolski głównym celem był Teatr im. J. Słowackiego, w którym o godz. 10.00 rozpoczął się spektakl pt. "Bajki robotów" będący sceniczną adaptacją utworu S. Lema. Przedstawienie, które przygotowane zostało w oparciu o trzy opowiadania ze zbioru "Cyberiada", jak zwykle zaskoczyło wymagającą publiczność oryginalnymi rozwiązaniami scenicznymi. Stylowe kostiumy aktorów oraz niezwykła scenografia wzbogacona multimedialnym akcentem, ruchem, kolorem, dźwiękiem oraz ekspresją świateł pozwoliły młodym widzom uruchomić wyobraźnię i przeżyć niezapomnianą przygodę w przyszłość. Po spektaklu, który niewątpliwie zasługuje na najwyższą ocenę, szóstoklasiści wraz z opiekunami udali się do przepięknego miejsca usytuowanego na malowniczym wzgórzu nad Wisłą - zabytkowego klasztoru benedyktynów w Tyńcu. Tam, pod czujnym okiem pani prowadzącej, wzięli udział w warsztatach nt. historii powstania książki. Najpierw, krok po kroku poznawali jej dzieje - od glinianych tabliczek przez pergaminowe kodeksy aż po współczesne e - booki , a następnie w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem, z gęsim piórem w ręku mogli spróbować swych sił w kaligrafii. Po zajęciach uczniowie mieli możliwość zapoznania się z ciekawą i bogatą historią tynieckich benedyktynów, odwiedzając zabytkowy klasztor oraz kościół św. Piotra i św. Pawła. Zarówno pobyt w jednym z najpiękniejszych krakowskich teatrów, jak i wizyta w najstarszym zachowanym klasztorze w Polsce stały się doskonałą okazją do bezpośredniego spotkania z polską historią, kulturą oraz sztuką i stanowią cenne uzupełnienie wiedzy zdobywanej w szkole.

 
Mistrzostwa LSO 2018

40-Mistrzostwo LSO 2018-039W dniach 01-02.05.2018r. w Rzeszowie odbywały się Mistrzostwa Polski LSO w piłce halowej o Puchar KNC. W tych rozgrywkach brali udział lektorzy naszej parafii Zalasowa jak i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej w składzie: Jakub Liszka, Tomasz Drozd, Mateusz Stańczyk, Tomasz Magdziarczyk, Kryspin Lebryk oraz Szymon Stępień, Mikołaj Stańczyk i Sebastian Usarz.- opiekun ks. Sławomir Mrózek.
Po pierwszym dniu rozgrywek nasza drużyna zajęła 2 miejsce w grupie i awansowała do drugiego etapu mistrzostw. Po wygraniu z Krzywczą 6-0, Makowem Podhalańskim 2-1 oraz Bieliny 4-1 i awansowaliśmy do finału mistrzostw. Więc powtórzyliśmy wynik z tamtego roku.
W finale naszej drużynie przyszło się zmierzyć z Koźminem Wielkopolskim. Po zaciętym meczu i dużych emocjach nasza drużyna zwyciężyła !!!! Wynik meczu to 2-1.
Uczniowie naszej szkoły jak i lektorzy zostali MISTRZAMI POLSKI 2018 !!!

Galeria zdjęć

 
Spotkanie z pszczelarzem

9 maja 2018 roku, Biblioteka Publiczna w Zalasowej zaprosiła uczniów klas pierwszych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Zalasowej na spotkanie z panem pszczelarzem Januszem Fudymą.
Celem spotkania było poszerzenie wiedzy dzieci na temat pszczelarstwa. Na początku dzieci wysłuchały bajkę pt. "Mam przyjaciela pszczelarza", w której szczegółowo została opisana praca pszczelarza. W dalszej części usłyszeliśmy wiele ciekawostek o życiu pszczół, wykonywanej przez nich pracy, zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci były bardzo zaciekawione, zadawały bardzo trudne pytania, ale żadne nie zostało bez odpowiedzi. Mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza, wśród których znalazł się m.in. kapelusz pszczelarski, ramki z węzą czy świece z wosku pszczelego. Na koniec zrobiliśmy zdjęcia wraz z rekwizytami.
Dziękujemy panu Januszowi za przyjęcie zaproszenia i życzymy sukcesów w dalszej produkcji miodu.

Edyta Pawłowicz

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>